Üniversite

Etimolog Nedir? Etimoloji Uzmanı (Etimolog) Ne İş Yapar?

Etimolog Nedir? Etimoloji Uzmanı (Etimolog) Ne İş Yapar?. “Etimoloji,” bir kelimenin veya ifadenin kökenini, geçmişini ve gelişimini inceleyen dilbilim dalıdır. Etimoloji, bir kelimenin nereden geldiğini, nasıl oluştuğunu, hangi dillerden veya kökenlerden türediğini ve zaman içinde nasıl değiştiğini araştırır. Kelimenin anlamını ve kullanımını anlamak için etimolojik araştırmalar yapılır

Etimolog Nedir?

Etimoloji kelimesi Fransa’da 14. yüzyıla kadar uzanır ve “gerçek anlam” anlamına gelen Yunanca bir terimden türetilmiştir. Etimologlar, dilin kökenine inerek, geçmişini ve yapı soyunu araştıran kişiler olarak ifade edilmektedir.

Ana etimolog gereksinimlerinden biri, kelimelere duyulan sevgi ve gerçeğe olan arzudur. Kelimelerin kökenleri ile ilgili hikayeler çoktur ve bazen bu hikayeler doğru çıkmaktadır, ancak geniş çapta kabul gören bir hikayenin itibarını sarsma riski altında bile gerçekleri kurgudan çıkarmak işin bir parçasıdır. Etimologlar, kelimenin başlangıç ​​dilini veya dillerini, ayrıca kelimenin ilk ortaya çıktığı zamanı ve yeri ayırt etmek için dünya dillerinin karmakarışıklığını araştırmaya hazır olmalıdır.

Etimolog olarak çalışmak eğitim ve öğretimle başlar. Dilbilim , filoloji, dil çalışmaları veya dil ile doğrudan ilgili başka bir alanda bir derece, alanda tercih edilir, ancak benzer bir tutkuya sahip olanlar da eğitimci, yazar veya editör olarak çalışabilir ve bu alanlar için gerekli eğitim ve kimlik bilgilerini alabilir. Yüksek lisans derecesi gerekli değildir, ancak çoğu işveren tarafından tercih edilir. Alanı keşfedenler, bir iş bulmak için dört ila sekiz yıllık bir eğitimden geçmeyi bekleyebilirler.

İş fiziksel olarak zor değil. Çoğu etimolog, bir ofis ortamında iç mekanda çalışır. Normal çalışma saatlerine uymak genellikle mümkündür. Diğer insanlarla etkileşim, tam iş tanımına bağlı olarak, neredeyse yok ile neredeyse sabit arasında değişir. Dilbilim öğretmeni olarak çalışan bir etimolog, bir kelime veya ifadeyi deşifre etmeye çalışan birine göre daha fazla sosyal etkileşime sahip olacaktır.


Etimolog Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir Etimolog, kelimelerin genellikle karmaşık geçmişlerini inceler. Dil becerisi gerektiren bir iştir; meraklı, yaratıcı bir zihin; ve genellikle bazı Dedektif yetenekleri. Bir Etimolog olarak, zamanınızın çoğunu ofislerde, kütüphanelerde ve araştırma tesislerinde geçirirsiniz, ancak durum gerektirdiğinde, çalıştığınız dünyanın bir kısmına seyahat edebilir ve kendinizi geliştirmek için ilk elden kanıt arayabilirsiniz. durumlarda.

Bu kanıt birçok şekilde olabilir. Bazen bir mağara duvarına karalanmış veya bir binanın taşına oyulmuş kelimelerdir. Veya bir müze veya kütüphanede camın altında bir parşömen parçası olabilir.

Bazı yaşlı insanlar veya küçük topluluklar, kelime kökenlerinin ve evrimlerinin anahtarlarıdır. Bu gruplarla tanışmak için yüz yüze seyahat etmek, yepyeni bilgi yollarının kilidini açmak için genellikle gereklidir.

Etimoloji alanına girmek bir sevgi emektir. Saatler uzundur ve tanıma genellikle eksiktir. Bununla birlikte, belirli bir kelime kökünün gizemini anlamak veya zaman içinde ve kıtalar arasında gelişim yolunun izini sürmek kendi ödülüdür.

Etimologlar çeşitli ortamlarda iş bulur: araştırma kuruluşları, kütüphaneler, okullar. Hatta çalışmalarınızı dergilerde veya kitaplarda yayınlayabilirsiniz. Seçtiğiniz konsantrasyonda yeni keşifler hakkında sunumlar yapmak da düzenli rutininizin bir parçası olabilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu