Yaşam

Feramat Ne İşe Yarar, Kansızlığa İyi Gelir mi? Feramat Nasıl Kullanılır?

Feramat Ne İşe Yarar, Kansızlığa İyi Gelir mi? Feramat Nasıl Kullanılır? Genel olarak anemi tedavisinde kullanılan Feramat Yemekten sonra içilir mi? Feramat Yan Etkileri Nelerdir? gibi merak edilen tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Feramat Ne İşe Yarar?

Hamilelerde, Emziren anneler ve çocuklarda sıklıkla kullanılan Feramat Ne İşe Yarar? araştırılanlar arasında yer aldı. Özellikle Anemi durumlarında uzman hekimler tarafından sıklıkla reçete dilen Feramat Kapsül, pellet formunda ferro fumarat içerir. Kansızlığa karşı geliştirilmiş olan ilaçlar grubunda yer alır. Feramat tabletin her bir kapsülünde 100 mg demir’e eşdeğer miktarda pellet formunda ferro fumarat bulunmaktadır.

Feramat Ne İçin Kullanılır? sorusuna kısaca cevap verecek olursak; Değişik kökenli tüm demir eksiklikleri ile demir eksikliği anemisinin tedavisi ve demir eksikliğinden korunmada; hamilelik, emzirme ve gelişme çağındaki çocukların demir desteği tedavisinde kullanılır.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Feramat Nasıl Kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
a) Demir ihtiyacının arttığı durumlarda (hamilelik, gelişme çağı, diyette demir eksikliği) ve hafif demir eksikliği anemisinde günde 1 kapsül (100 mg) alınır.
b) Ciddi demir eksikliğinde ise doktorunuz tedaviyi düzenleyecektir. Doktorunuz hastalığınıza bağlı olarak ilacınızın dozunu belirleyecek ve size uygulayacaktır.

Uygulama yolu ve metodu:
Kapsülü yeterli miktarda sıvı ile alınız (örneğin, bir bardak su ile).


Feramat Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Aşağıdaki durumlarda Feramat Kullanmayınız!

Eğer demir ya da içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız, demir eksikliği olmayan tüm anemiler (örn: B12 vitamini eksikliğine bağlı megaloblastik anemi), demir yüklenmesi (hemokromatozis, hemosiderozis, kronik hemoliz), demir kullanım bozukluğu (kurşun anemisi, sidero-akrestik anemi, talasemi ve porfiria kutena tarda), tahammül edememe durumları (mide-bağırsak sisteminde ciddi iltihabi değişikliklerin olduğu olaylar) var veya önceden vardı ise FERAMAT’ı kullanmayınız. Ciddi karaciğer ve böbrek hastalıklarınız var veya önceden vardı ise FERAMAT’ı kullanmayınız.

Aşağıdaki durumlarda Feramat Dikkatli Kullanınız!

Ağızdan alınan demir ilaçları iltihabi mide-bağırsak hastalıklarını (enterit, peptik ülser, bölgesel kolit veya kolitis ülseroza), karaciğer fonksiyon bozukluğu ve böbrek hastalığını kötüleştirebilir. Bu durumda ilacı kullanıp kullanmayacağınıza doktorunuz karar verecektir. Tekrarlayan kan nakilleri yapılan bir hastaysanız, alyuvarlar içinde demir bulunduğundan, beraberinde demir verilmesi doz aşımına neden olabilir. Önerilen dozdan fazla miktarda
alındığında, demir ilaçlarının zehirlenmeye neden olacağını unutmayınız.

Çeşitli hastalıklara veya kansere bağlı gelişen kansızlıkta alınan demir karaciğerde depolanır ve ancak hastalık ve kanserin tedavisini takiben karaciğerden ayrılarak kullanılır hale gelir. Çocuklarda demir içeren ürünlerin yanlışlıkla alınması ölümcül zehirlenmelere yol açabilir. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız. Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.


Feramat Yan Etkileri Nelerdir?

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
Yaygın:
• Karın ağrısı
• İshal
• Kabızlık
• Mide bulantısı
• Hazımsızlık
• İştahsızlık

Yaygın olmayan:
• Kusma
• Deride kaşıntılı kabartılar, döküntü, kızarıklık

Seyrek:
• İdrar renginde değişiklik
FERAMAT demir içerdiğinden dolayı, dışkı renginizde koyulaşma olabilir. Bağırsaklardan demirin hepsinin emilmemesi sonucu gözlenir ve medikal olarak hiçbir önemi yoktur. Fakat, nadir durumlarda siyah renkli ve yapışkan dışkı ile birlikte dışkıda kırmızı lekeler, kramplar, karın ağrısı ve mide bozulması gibi yan etkilerle birlikte seyredebilir. Bu yan etkilerden herhangi biri oluşursa doktorunuza başvurunuz.

Bu şikayetler ilacın yemekle birlikte alınması sonucu azalabilir. Yemekle birlikte alınma durumunda emilim azalabilir. Önerilen günlük doza kademeli bir şekilde çıkarak yan etkiler minimal düzeye indirilebilir. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Feramat 2024 Fiyatı Ne Kadar?

2024 yılında Feramat Kapsül Eczane Satış Fiyatı 92,01 TL’dir

Feramat Kapsül Prospektüsü İçin TIKLAYINIZ


İlginizi Çekebilir 👇

👉B9 Vitamini Ne İşe Yarar? 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu