Sinema

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Okuyanlara İlham Verecek 8 Belgesel 2024

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Okuyanlara İlham Verecek 8 Belgesel 2024. Reklam, tasarım veya başka bir yaratıcı sektördeyseniz, zaten sahip olduğunuz bilgilerden asla memnun kalmazsınız. Her zaman daha fazlasını isteyeceksin. Kendinizi öğrenmek, geliştirmek, büyümek ve bu sınırların ötesine zorlamak istiyorsunuz. Bu sadece doğaldır, çünkü yaptığınız zaman daha iyi olursunuz. Ve bir gün, belki de insanlara öğrendiklerini öğretmek için (şimdiye kadar) harika bir belgeselin odak noktası haline gelebilir.

Yani diğer insanların kariyerlerinden öğrendikleri birçok harika şeyi paylaşma ruhunda, uzun ya da kısa, işte kesinlikle izlemeniz gereken 8 belgesel. Ciddi anlamda. Bunun eğlenceli bir ödevi olduğunu ve tüm kariyerine bakış açınızı değiştirebileceğini düşünün.


1- Art and Copying (2009)

Reklamcılığın En Büyük Oyuncularının Çalışma ve Bilgeliğini Açığa Vurma

“Sanat ve Kopyalama” (2009), hiç şüphesiz reklamcılık konusundaki en iyi belgesellerden biridir. Açılış başlıklarından, muhteşem görkemli tavsiyeye kadar, harika bir çalışma, inanılmaz öyküler ve yaratıcı süreçle ilgili öngörülerin durdurulamaz bir barajı. Doug Pray’in yönettiği, iyi reklamların üretimine olan tutkuyu gösteren ve bugüne kadar üretilmiş en ünlü kampanyalardan bazılarını içeren bir sevgi emeğidir. “Sadece Yap,” “Sığır Nerede?”, “” Süt Var mı? “Ve” Farklı Düşün “e aşinaysanız (ve eğer değilse, hangi kayanın altında saklanıyordunuz?), Bu eğlenceli dokümanın her saniyesini seveceğim.

Belki de filmin en büyük gücü gösterdiği insanlar. Bunlar, ticareti şekillendirmekten ve aldatmaktan ve göz ardı edilemeyecek bilgelik sağlamaktan sorumlu zanaat efsaneleridir. George Lois, Mary Wells, Dan Wieden, Lee Clow, Hal Riney ve diğerleri, onların hikayelerini anlatmak için bir araya geliyorlar ve umarım daha iyi çalışmalar yapman için sana ilham veriyorlar. Kaçırılmayacak.


2- The Greatest Movie Ever Sold (2011)

Bir filmi yalnızca ürün yerleştirme parası kullanarak finanse etmek mümkün mü?

“Satılan En Büyük Film” (2011), dünyanın ilk hit belgeseli “Super Size Me” ile dünyanın dikkatini çeken Morgan Spurlock’tan bir başyapıt. Filmin öncül yeterince basit; Belli bir belgesel filmi yalnızca sponsorlardan ve ürün yerleştirmeden elde ettiğiniz parayı kullanarak finanse edebilir misiniz? Super Size Me yarışmasına benzemiyor, ama neyse ki, bu bir araba penceresinden yiyecekleri engellemekten ibaret değil.

Markadan markaya giderken Morgan’ı izliyor, filmi ve fikri atıyor ve bazı durumlarda sponsorluk parası için yalvarıyorsunuz. Farklı seviyelerde sponsorluklar var, ancak öncelikli nokta aslında markanızın adını filmin başlığında almak. Gördüğünüz gibi, POM Wonderful bu teklifi almaya ikna edildi. Film, sadece TV’deki POM Wonderful yöneticilerine yansıttığı Morgan spotları için izlemeye değer. Size strateji hakkında çok şey öğreten eğlenceli ve eğlenceli bir film,


3- Exit Through The Gift Shop

Sadece Banksy’nin Yapabileceği Bir Belgesel

Banksy adını biliyorsanız (ve bu işte çalışıyorsanız ve bilmiyorsanız, neredeydiniz?) O zaman zaten grafiti sanatı ve kurum karşıtı tasarım için sağlam bir temeliniz var. Aslında, Banksy adı o kadar güçlü ki, birçok insan bunun Banksy’nin kendisiyle ilgili bir film olmadığını değil, Thierry Guetta adlı eksantrik bir Fransız adam olduğunu öğrenince şaşıracak. Ama bu değil

Dükkanı’ndan Çık daha az ilginç yapmayın. Ne münasebet.


4- Helvetica (2007)

Bir Yazı Tipinin Keşfi

Bu incelemeyi okuyorsanız, zaten Helvetica‘yı bilmelisiniz – eğer isme göre değil, kesinlikle görünüme göre. Belki de son yarım yüzyılın en popüler yazı biçimidir ve asla modası geçmiş olmamıştır. Ama filmin içine girmeden önce, biraz arka plan …

Helvetica, 50 yıldan uzun bir süre önce, 1957’de, tasarımcı Max Meidinger tarafından tasarlanan bir yazı tipidir. 50’lerin sonlarında, Akzidenz Grotesk (bugün hala kullanılmakta olan) gibi daha eski sans-serif yazı tiplerinin yeniden canlanması vardı ve Meidinger, Haas Type Foundary tarafından İsviçre’de bu tarzda yeni bir sans serif yazı tipi tasarladı. Akzidenz Grotesk’i yeni yazı tipi Helvetica’ya (İsviçre için Latince olan Helvetia’dan türetilen bir isim) temel olarak kullandı. Geri kalanlar dedikleri gibi tarih.


5- Lemonade (2009)

Pembe Bir Kayma Değil, Boş Bir Sayfa.

Amerika’daki yaratıcı profesyoneller için mevcut ekonomik ortamı özetleyen bir film varsa, Limonata. IMDB.com tarafından sağlanan özet, bu şaşırtıcı istatistiği içerir:

“130.000’den fazla reklam uzmanı bu ‘Büyük Durgunluk’ta işlerini kaybetti”

Omurganıza bir titreme göndermek için yeterli değilse, gerçekten güvenli bir işiniz olmalı (böyle bir şey var mı?), Bağımsız olarak zengin olmanız veya umursamamanız gerekir. Ne yazık ki, çoğumuz yukarıdakilerin hiçbirine sahip değiliz ve bu yüzden Limonata izlemek için çok iyi bir film.


6- Milton Glaser: Information and Delight (2008)

Milton Glaser’ın Çalışma ve Görünümünün Ardından Bir Belgesel

Milton Glaser’ı sanat, tasarım veya reklamla ilgili herkese söyleyin; bu tepki genellikle saygı ve hürmettir. Milton Glaser, “I ♥ NY” logosu, Bob Dylan’ın psychedelic saçları ve DC çizgi romanları için mermi logosu da dahil olmak üzere, yirminci yüzyılda yapılan en önemli ve arketipal grafik tasarım parçalarından sorumludur. Onun bir simge olduğunu söylemek, kelimenin anlamını vurgulamak olacaktır. Ve 2009 yılında, Başkan Barack Obama tarafından Ulusal Sanat Madalyası’na layık görüldü.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu