Üniversite

Okul Müdürü Nasıl Olunur? Okul Müdürü Olmak İçin Kaç Yıl Çalışmak Gerekir?

Okul Müdürü Nasıl Olunur? Okul Müdürü Olmak İçin Kaç Yıl Çalışmak Gerekir?. Okul Müdürü, eğitim ve öğretim kurumu olan okullarda en yetkili kişi konumundadır. Okul Müdürü, MEB bünyesinde hizmet veren özel ve devlet okullarında bulunması zorunlu olan bir mercidir. Bu makalemizde Okul Müdürü olmak için şartlar nelerdir? Okul Müdürü maaşı ne kadar? tüm bu soruların yanıtları ve Okul Müdürü olmak hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenebilirsiz.

Okul Müdürü Nasıl Olunur?

Okul Müdürleri görev yapmış oldukları eğitim kurumunda eğitim kalitesini arttırmak, ders programını hazırlamak, okul ve kurumun düzeni ile ilgili tüm tedbirleri almak, diploma, tasdikname, öğrenim belgesi gibi evrakları onaylamak, okulun ihtiyaçlarını belirlemek ve bunları temin etmek gibi çok sayıda görevi ve sorumluluğu bulunmaktadır.

Okul Müdürü olmak için belirlenen genel şartların tamamına sahip olmanız gerekmektedir. Genel Şartların tamamına sahip olmanın yanı sıra Özel Şartlardan en az bir tanesini taşımanız  gerekmektedir. Peki bu şartlar nelerdir?

 1. Yüksek okul/fakülte mezunu olmalısınız.
 2. Başvuru sırasında MEB’de kadrolu öğretmen olmalısınız,
 3. Atanmak istediğiniz kuruma branşınız gereği öğretmen olabilme hakkınız olmalı, (Türkçe Öğretmeni Liseye, Tarih Öğretmeni de Ortaokula başvuramaz.)
 4. Soruşturma ile yöneticilik üzerinizden alınmamış olacak. (Alınmışsa 4 yıl geçmişse başvuru yapabilirsiniz)

Genel şartları tamamına sahip iseniz aşağıdaki özel şartlardan bir tanesine de sahip olmanız gerekir.

 • Daha önce Asil Müdür olarak görev yapmışsanız ya da,
 • En az 2 yıl müdür başyardımcısı olarak çalışmışsanız ya da
 • Kurucu müdür, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ve müdür başyardımcılığı yapmışsanız bu görevlerinizi sürelerinin toplamı en az üç yıl ise ya da bu görevlerden herhangi birini 3 yıl yaptıysanız (örneğin 3 yıl müdür yardımcılığınız varsa) ya da
 • MEB’de şube müdürü veya daha üstü kadrolarda görev yapmışsanız ya da
 • Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak asaleten en az sekiz yıl görev yapmışsanız,

Yukarıda belirtilen Okul Müdürü olma şartlarını sağlıyorsanız, okul müdürü olmak için başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra sözlü sınava tabi tutulursunuz. Boş kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava alınır. Bu sınavda şu kriterlere ayrıca dikkat edilmektedir;

 1. Öğrenim durumunuz (lisans, yüksek lisans, doktora)
 2. Ödüller (her bir ödülün biri geçerli)
 3. Cezalar (olumsuz puan)
 4. Hizmetiniz (öğretmen ve yöneticilikte geçen hizmet süreleri)

Bu kriterlere göre komisyon 100 puan üzerinden değerlendirmeye alır. Sözlü sınav sonucunda alınan puan, görevlendirme için gereken puanın %50’sini sağlamaktadır. Geriye kalan %50 puan ise doldurulan formdan elde edilen puandır. Bu puana ek olarak;

 • İmam hatip ortaokuluna başvuran Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya meslek dersleri alan öğretmenlerine
 • imam hatip liseleri ile mesleki ve teknik eğitim kurumlarına başvuran meslek dersleri alan öğretmenleri
 • sosyal bilimler liselerine başvuran Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe veya Psikoloji alan öğretmenleri
 • Güzel sanatlar liselerine başvuran Görsel Sanatlar, Resim veya Müzik alan öğretmenleri
 • Spor liselerine başvuran Beden Eğitimi alan öğretmenleri – Özel eğitim kurumlarına başvuran rehberlik veya özel eğitim alan öğretmenlerine

Ek olarak 5 puan daha ilave edilmekte.  Müdürlük başvuruları her sene okulların kapanmasına 3 ay kala başlamaktadır.  Okul müdürlüğü başvurusu için adayların doldurması gereken bir form vardır. Bu forma Ek-2 formu denilmektedir.

Genel Şartlar ve Özel Şartlar tamamlandıktan ve sözlü sınav sonucunda ki bu puanlarla müdür adaylarına tercih yapma hakkı tanınır. Yapılan tercihler sonucunda  puan üstünlüğü göz önünde bulundurularak  boş kadrolara 4 yıllığına müdür atamaları yapılır.


Okul Müdürü Olmak İçin Kaç Yıl Çalışmak Gerekir?

Okul Müdürü olmak için bakanlık kadrolarında öğretmen olarak asaleten en az sekiz yıl görev yapmış olmanız gereklidir. Hiç idarecilik yapmayıp 8 yıl öğretmenlik yapanlar da müdür olabilirler. Örnek: 7 yıl öğretmenlik 1 yıl müdür yardımcılığı yapanlar başvuruda bulunabilir.

 • Yüksek okul/fakülte mezunu olmalısınız.
 • Başvuru sırasında MEB’de kadrolu öğretmen olmalısınız,
 • Atanmak istediğiniz kuruma branşınız gereği öğretmen olabilme hakkınız olmalı, (Türkçe Öğretmeni Liseye, Tarih Öğretmeni de Ortaokula başvuramaz.)
 • Soruşturma ile yöneticilik üzerinizden alınmamış olacak. (Alınmışsa 4 yıl geçmişse başvuru yapabilirsiniz)

Okul Müdürü Maaşı 2024 Ne Kadar?

Okul müdürlerinin kazanmış oldukları para öğretmenlere göre biraz daha fazladır. Ancak arada büyük bir uçurum bulunmamaktadır. Zor görevleri olan ve Müdür olmanın da bir hayli zor olduğu bu mesleği icra eden kişiler ne kadar para kazanıyorlar?

Okul Müdürlerine  ödenen maaşlar, derece ve hizmet yılına göre değişmekte olup; Okul Müdürü 2024 yılında ortalama 37.000 TL maaş alıyor. Maaşlar görev yapılan bölgeye, ile ve ilçeye göre de değişebilmektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu