Üniversite

Liseden Sonra Polis Nasıl Olunur? 2024 YKS’den Kaç Puan Almak Gerekir?

Liseden sonra Polis nasıl olunur? 2024 YKS’den kaç puan almak gerekir? soruları lise öğrencileri ve lise mezunları tarafından en çok merak edilen konulardan oluyor. Türkiye’de yaşayan birçok gencin hayalı olan Polislik mesleği günümüzde liseden sonra kısa yoldan mesleğe atılmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Lise mezunlarının Polis olabilmesi için 2 yöntem bulunuyor. Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

Liseden Sonra Polis Nasıl Olunur? 2024

Liseden mezun olan öğrencilerin Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis olabilmesi için 2 yöntem bulunuyor. İlk yöntem Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) alımlarıdır. Polis Meslek Yüksek Okulları her yıl düzenli olarak lise mezunu kadın ve erkek öğrenci alımı yapmaktadır.

Lise mezuniyeti sonrası 26 yaşını doldurmamış adayların (Polis Meslek Yüksek Okulları) PMYO‘a girebilmesi için Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oturumlarından olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna katılıp en az 250 puan alarak Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) alımlarına başvuru yapabilirler.

PMYO başvuruları Polis Akademisi sitesi üzerinden alım duyurusu yayınlandıktan sonra Temmuz ve Ağustos aylarında yapılır.

PMYO hakkında kısa bilgi vermek gerekirse; Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri parasız yatılı ve resmi üniformalıdır. Öğrencilerin iaşe, ibate ve sağlık giderleri ile diğer istihkakları Devletçe karşılanır. Polis Meslek Yüksekokullarında eğitim-öğretim süresi iki yıldır. Yüksekokuldaki eğitim-öğretimi başarı ile bitiren öğrencilere, Polis Meslek Yüksekokulu Ön Lisans Diploması verilir.

2023 yılında PMYO başvurusunda bulunacak adayların 1 Ekim 2023 tarihine kadar 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. Yani 2023 yılında PMYO’a 1 Ocak 1998 – 1 Ekim 2005 arası doğanlar başvuru yapabilecek.

Polis Meslek Yüksek Okulları genel başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

– Kamu haklarından mahrum olmamak,

– Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak,

– Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek,

– Sağlık açısından EGM belirttiği sağlık şartlarını sağlıyor olmak,

– Silah taşımasına veya Silahlı görev yapmasına engel bir durumu olmamak,

– Alkol Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı sebebi ile tedavi görmemiş olmak,

– Herhangi bir siyasi parti üyeliği olmamak,

– 18 Yaşını tamamlamış ve 26 yaşndan gün almamış olmak,

– Kadınlar için162 cm. erkekler için167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

– 2023 YKS TYT den en az 250 ham puan almış olmak,

– Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocukları için, (a) bendinde belirlenen ham taban puanın en az % 80’i olan 200,000 (iki yüz) puan ve üzerinde puan almış olmak.


Başvurularda Önceki Yıllarda İstenilen Belgeler 

  • Adaylar başvuru esnasında Nüfus Cüzdanı ibraz etmek zorundadırlar. (Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Numaralı olacaktır),
  • Sınav Başvuru dilekçesi – Alım açıklandığında akademinin sitesinde yayınlanacak.
  • Aday Sağlık Bilgilendirme Formu Alım açıklandığında akademinin sitesinde yayınlanacak.
  • Başvuru ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu, (Ücretin banka şubesinden yatırılması gerekmektedir.
  • İnternet bankacılığı, EFT vb. aracılığıyla yatırılan ücretler kabul edilmeyecektir.
  • Lise mezunu olanlar Lise Diploması veya Mezuniyet Çıkış Belgesinin aslı ile birlikte fotokopisini veya tasdikli örneğini getireceklerdir. Lise 4. sınıfta öğrenim görenler ise okudukları Okul Müdürlüklerinden Başvuru
  • Dilekçesindeki Öğrenim Bilgileri bölümünü onaylatacaktır. (Yüksekokul mezunu veya Yüksekokulda öğrenim görenler lise diplomalarını temin edememeleri halinde, Yüksekokul Müdürlüklerinden Lise Diplomalarının tasdikli sureti istenilecektir. Ancak bu adaylar sınavda başarılı olmaları halinde eğitim-öğretim döneminin başlangıcına kadar lise diplomalarının aslını teslim etmek zorundadırlar. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortaöğretim kurumlarınca Türkçe olarak tanzim edilen diploma ve diğer öğrenim belgeleri kabul edilerek herhangi bir denklik belgesi istenilmeyecektir.)
  • Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf
  • Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi
  • Emniyet Teşkilatı Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı’ndan alınan “Şehitlik veya Vazife Malullük Belgesi” aslı ve fotokopisi istenir.( Son bir yıl içerisinde alınan belgeler geçerlidir.)

Bekçilikten Polisliğe Geçiş Yapmak

Lise mezunlarının Polis olabilmesi için diğer yöntem Bekçilikten, Polisliğe geçiş yapmaktır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda bekçilerin bekçilik mesleğinde 3 yılı doldurmalarının ardından polisliğe geçiş yapabileceği belirtilmişti.

Bu durumda lise mezunuysanız ve polis olmak istiyorsanız kısaca ya YKS’ye girip 250 ham puan alarak PMYO alımlarına başvuracaksınız yada bekçilik olduktan sonra 3 yıl görev yapıp polisliğe geçiş talebinde bulunacaksınız.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Polis Nasıl Olunur? 

👉 Yunus Polis Nasıl Olunur?

👉 Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? 

👉 Kadın Polis Nasıl Olunur?

👉 Komiser Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu